Separator substancji ropopochodnych
SEPARATOR SUBSTANCJI ROPOPOCHODNYCH – to urządzenie przepływowe przeznaczone do oczyszczania wód opadowych, roztopowych i poprocesowych , w którym następuje mechaniczne oddzielenie olejów od ścieków podczas ich przepływu. Podczyszczone w ten sposób wody opadowe i roztopowe odprowadza się do kanalizacji, wód lub ziemi.
KIEDY NALEŻY INSTALOWAĆ SEPARATOR
W przypadku odprowadzania wód opadowych lub roztopowych do otwartych lub zamkniętych systemów kanalizacyjnych z zanieczyszczonej szczelnej powierzchni m.in. terenów przemysłowych, składowych, parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha w ilości jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l/s/ha.
GDZIE NALEŻY INSTALOWAĆ SEPARATOR: w obiekty na których występuje ryzyko zanieczyszczeń substancjami ropopochodnymi np. stacje paliw, myjnie samochodowe, parkingi, garaże podziemne, warsztaty samochodowe.
Separator substancji ropopochodnych - Obowiązki posiadacza
PRZEGLĄD EKSPLOATACYJNY: może być wykonany przez pracownika firmy, ponieważ nie wymaga dodatkowych uprawnień. Polega na otwarciu pokrywy separatora i pomiarze ilości substancji ropopochodnych zatrzymanych w urządzeniu (oraz osadu w osadnikach, jeśli takie również zainstalowano).
Częstotliwość: przynajmniej 2 razy w roku.
PRZEGLĄD BUDOWLANY: jako przegląd urządzenia ochrony środowiska – wynika z zapisów Prawa budowlanego. Kontrolę powinna przeprowadzić osoba posiadająca uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Częstotliwość: przynajmniej raz w roku.
CZYSZCZENIE SEPARATORA: może przeprowadzić wyłącznie firma posiadająca stosowne zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie zbierania lub transportu odpadów.
Częstotliwość: w zależności od szybkości gromadzenia się odpadów w separatorze.
PRZEPROWADZANIE BADAŃ WÓD OPADOWYCH: dla urządzeń o przepustowości nominalnej powyżej 300 l/s dodatkowym obowiązkiem jest wykonywanie badań dla odprowadzanych wód opadowych i ścieków w zakresie zawiesiny ogólnej i węglowodorów ropopochodnych (tzw. indeks oleju mineralnego).
Częstotliwość: co najmniej 2 razy do roku
PROWADZENIE ZESZYTU EKSPLOATACJI: żadne przepisy nie precyzują, w jakiej formie prowadzić i przechowywać zeszyt eksploatacji. Najwygodniejszą formą jest wersja papierowa. Dokument taki powinien być dostępny na terenie zakładu tak, aby umożliwić bieżące dokonywanie wpisów oraz ewentualne okazanie organom kontrolnym.
Separator substancji ropopochodnych
